Hmat
Hmat (somatosensorní systém) je jeden z pěti lidských smyslů. Hmat je soubor několika různých smyslů, které pomocí receptorů v kůži umožňují získávat informace z bezprostředního okolí. Hmat zahrnuje vnímání dotyku, tlaku, bolesti, chladu, tepla, vpichu, vibrací a polohy těla. Je zajímavé, že hmat člověk nevnímá jen jedním malým orgánem, jako je to u ostatních smyslů, ale téměř celým povrchem těla. Mozek přitom zpracovává a vnímá jen ty nejdůležitější podněty.
Pokud tě zajímá o hmatu víc, než je v tomto článku, přečti si tohle.
Nejdůležitější hmatové receptory jsou umístěny v kůži, a to s různou hustotou - nejcitlivější místo hmatu je na konečcích prstů a na špičce jazyka, naopak nejméně je jich na zádech. Dotek dvou hrotů tužky vzdálených od sebe 1 mm zpracovává špička jazyka jako dva vjemy, naproti tomu na zádech by musely být od sebe celých 50 mm, abyste je byli schopni rozlišit. Takovýmto jednoduchým pokusem se dá zjistit citlivost různých částí těla.
Prsty jsou důležitým smyslovým orgánem. Téměř každý člověk má na rukách deset prstů, výjimky tvoří někteří truhláři nebo Khaled Gergnazi, syrský učitel se šesti prsty na každé ruce a noze. Šest prstů má na Zemi jen minimum lidí. Krteček a další postavy kreslených seriálů mají čtyři prsty, aby si ilustrátoři usnadnili práci. Podle výzkumu francouzských vědců papilární linie na prstech zlepšují citlivost.
Nevidomí lidé mohou poznávat své okolí pouze hmatem a sluchem. Proto Luis Braille vyvinul Braillovo písmo. Upravil písmo Charlese Barbiera pro čtení ve tmě, které vytvořil pro Napoleonovy vojáky. Pro výstup Braillova písma z počítače se používá takzvaný Braillský řádek. V roce 2008 skupina vědců z Sungkyunkwanské univerzity v Jižní Koreji a z Nevadské univerzity v USA pod vedením Ig-Mo Kooa vytvořila ještě dokonalejší zařízení pro výstup hmatových vjemů z počítače. Díky jeho vynálezu budou moct počítače lidem předávat kromě zvuku a obrazu i hmat.